Etusivu

Palvelualueet

Asunto-, toimitila- ja rakennuttajaliitto RAKLI ry
Annankatu 24, 2. krs.
00100 Helsinki FINLAND
Puh. +358 9 4767 5711
Faksi +358 9 4767 5700


Palaute | Laskutusosoite

Etusivu > Uutiset > Esmerk 2010 > 20100528siltarakentaminen

Tekniikka & Talous, 28 tou 2010, s.12-13:-

Siltarakentamisen painopiste uusista hankkeista peruskorjauksiin

Suomeen ei enää juurikaan rakenneta suuria siltoja. Nykyään tyydytään peruskorjauksiin. Uusia siltoja nousee lähinnä eritasoliittymiin. Kehittämispäällikkö Olli Niskanen Liikenneviraston sillansuunnitteluyksiköstä arvioi, että Suomessa rakennetaan edelleen kuitenkin noin 200 siltaa vuosittain. Niistä ehkä 10 % on vesistösiltoja.

Tällä hetkellä suurin työn alla oleva silta on Lövön lossiyhteyden korvaava silta Kemiönsaaressa. Liittopalkkisillan pituudeksi tulee 473 metriä. Edes lähivuosien toimenpideohjelmissa ei ole ainoatakaan yli 500 metrin mittaista vesistösiltaa. Melko suuria lähivuosien siltahankkeita ovat mm. Kuopion vanhojen Kallan läppäsiltojen korvaushanke, Joensuun uusi Pekkalan kakkossilta sekä Hailuodon ja Oulunsalon siltapengertie.

Suomessa on siltoja kaikkiaan noin 20 000 kappaletta, joista 14 200 on valtion maanteillä. DI Olli Penttinen Liikenneviraston tienpidon ohjausyksiköstä kertoo, että siltojen korjaaminen kasvaa nyt voimakkaasti. Viime vuosina korjauksiin on käytetty noin 50 milj. euroa vuodessa. Liikennevirastossa arvioidaan, että siltojen korjauksiin olisi pitänyt käyttää silti jo 120 milj. euroa enemmän, jotta tilanne olisi hyvin hallinnassa. Vuoteen 2020 mennessä vuosittaisen korjausmäärärahan pitäisi olla 80 milj. euron tasolla.

© Esmerk