Globaalit trendit
Itään, nuori mies!
Kun globaali talouskriisi syvenee lännessä, idässä näkyy viimein valoa horisontissa
By Dan Steinbock
Länsimaiden globaali kriisi syvenee myös Euroopassa. USA:n asuntomarkkinoiden alamäki syvenee. Kiinan ja Intian kiinteistömarkkinoilla näkyy joitakin valomerkkejä. Länsimaissa elpyminen merkitsee vihreiden kiinteistömarkkinoiden nousua.
Globaalista kriisistä pitkä, syvä ja hitaasti elpyvä
Kansainvälisen valuuttarahasto IMF:n tuoreimpien arvioiden mukaan globaalista talouskriisistä tulee pitkä ja syvä ja elpyminen tapahtuu hitaasti. Yleensä finanssikriiseihin kytkeytyvät lamat ovat vakavia ja kestävät normaalia pidempään. Lisäksi lamat, jotka tapahtuvat samanaikaisesti kautta maailman, rajoittavat viennin myötävaikutusta elpymisessä.
Nyt tarvitaan aggressiivista talouspolitiikkaa - etenkin kun USA:ssa, Japanissa ja pian myös Euroopassa korot hipovat nollaa ja myös rahapolitiikassa on turvauduttava ei-perinteisiin keinoihin. Poikkeuksen muodostavat maat, joissa julkisen velan taso on korkea, koska niissä proaktiivisen talouspolitiikan mahdollisuudet ovat heikommat.
Globaalin finanssikriisin nopea leviäminen selittyy sillä, että Itä-Aasia on nyt pitkälti integroitu maailmanmarkkinoihin, minkä seurauksena finanssikytkennät välittivät lännen talouskriisin itään vain 1-2 kuukauden viiveellä. Mikä New Yorkissa ja Lontoossa koettiin finanssikriisinä, välittyi Itä-Aasiaan viennin romahduksena.
Lähiaikoina samat stressitekijät alkavat vaikuttaa yhä enemmän myös Euroopassa, koska Länsi-Euroopan pankit ovat 90-luvun puolivälistä lähtien välittäneet lainoja nousutalouksiin, joissa niiden suhteellinen lainoitusosuus on nyt nelinkertainen esimerkiksi USA:n tai Japanin pankkeihin nähden.
Euroopassa moni ilkeä "yllätys" on vielä edessä. Jopa Englannin budjettivaje on jo 11 prosenttia bkt:sta. Nykyisellään julkinen velka on 40 prosenttia kansantaloudesta, mutta ilman syviä leikkauksia ja veronkorotuksia velan odotetaan hyppäävän 80 prosenttiin. Huoli kasvaa punnan kohtalosta.
Jokin aika sitten Englannin kauppaministeri Peter Mandelson esiintyi tv-haastattelussa, jossa juontaja kysyi, oliko Englanti niin vaikeassa taloustilanteessa, että sen olisi pyydettävä apua IMF:ltä. Odotettu vastaus oli "ei tietenkään" , Mandelson kiersi kysymyksen. Nyt jotkut epäilevät, että vuoden 1976 tapaan edessä on Lontoon uusi anelumatka IMF:n päämajaan.
Kiina ja Intia käännettä kohden
Kiinan kiinteistömarkkinoiden pohja saattaa näkyä eräissä merkittävissä kasvukeskuksissa ja uusia valomerkkejä näkyy nyt hiukan enemmän. Mikäli Intian kuukauden mittaiset vaalit sujuvat ongelmitta ja väkivalta ei syvene, kasvu tulee pysymään verrattain vahvana suhteessa länsimaihin.
Parin viime kuukauden aikana länsimainen lehdistö on systemaattisesti yliarvioinut laman syvyyttä ja aliarvioinut elvytyspaketin vaikuttavuutta Kiinassa. Esimerkiksi sopivat kiinteistömarkkinat, jotka olivat vahvassa kasvussa vielä vuoden 2007. Vuonna 2008 markkinakasvu romahti, kun globaali finanssikriisi ja hidastunut kasvu alkoivat verottaa kuluttajien luottamusta tulevaisuuteen. Vuodenvaihteesta lähtien Kiinan kasvuksi on länsimailla povattu 5-6 prosenttia kuluvana vuonna. Viime viikolla World Bank nosti oman arvionsa 6,5 prosenttiin, kun taas Yhdysvaltain ja Euroopan kasvunumeroita yhä lasketaan.
Jo huhtikuun taitteessa Shenzhenin asuntomarkkinoilla nähtiin pohja ja hinnat alkoivat vakautua. Viime loka-marraskuun pohjalukemista hinnat ovat jo nousseet 10-15 prosenttia. Kiinan talousuudistukset alkoivat 80-luvulla juuri Shenzhenistä, joka mantereen suurkaupungeista on lähimpänä Hong Kongia ja jonka markkinoita usein pidetään valtakunnallisena barometrina.
Mikäli elpyminen leviää laajemmalti, ilmeistä on että käänteen takana on erityisesti kaksi tekijää. Yhtäältä alhaiset korot, joilla rahapolitiikka on pyrkinyt kiihdyttämään elpymistä ja kasvua. Toisaalta pankkilainojen saatavuuden merkittävä kasvu, joka sekin kytkeytyy läheisesti Pekingin elvytyspolitiikkaan. Muutama päivä sitten China Vanke Ltd, Kiinan suurin kiinteistökehittelijä markkina-arvoltaan, raportoi että yhtiön kansallinen liikevaihto nousi 1,8 mrd dollariin, eli 21 prosenttia ensimmäisellä neljänneksellä.
Tunnelissa näkyy valonkajo, mutta ei vielä maankamaraa. "Kiinteistömarkkinoiden hinnat useimmilla kansainvälisillä markkinoilla ovat laskeneet 25-35 prosenttia", sanoo Colin Dyer, Jones Lang LaSallen globaali pääjohtaja. "Intian markkinoilla on nähty hyvin samankaltainen ilmiö. Myynnin määrä on laskenut merkittävästi kaikissa kaupungeissa ja eri kiinteistömarkkinoiden sektoreilla."
Toisaalta keskipitkällä ja pitkällä tähtäimellä Intian talouden odotetaan kasvavan 5 prosentin vuositahtia, kun taas USA:ssa ja Saksassa talouskasvu supistuu samaa vauhtia. Kansainvälisessä vertailussa Intia siis pärjää hyvin. "Suhtaudun erittäin positiivisesti Intiaan niin keskipitkällä kuin pitkällä tähtäimellä", sanoo Dyer.
USA:n luottomarkkinoiden tappiot kasvussa
Joulukuun 2007 ja helmikuun 2009 välillä Yhdysvaltain osakemarkkinoiden arvo puolittui 7000 yksikön pintaan. Nyt markkinat ovat nousseet yli 8000 yksikköön. Optimistien mukaan edessä on elpymisen aika. Kasvu-unelmat pohjautuvat kuvitelmaan, että pankkisektorin ongelmissa on kyse luottamuspulasta pikemmin kuin konkurssitilasta.
Konservatiivisten arvioiden mukaan USA:n pankkisektorin menetykset nousevat liki 3,6 biljoonaan dollariin, josta pankkisektorin osuus on puolet. Näistä menetyksistä arviolta 40-50 prosenttia kantavat sijoittajat USA:n ulkopuolella, eritoten Euroopassa ja myös Aasiassa.
Konservatiiveista tulee realisteja, jos se tieto osoittautuu oikeaksi, että IMF arvioi lähipäivinä USA:n luottomarkkinoiden tosiasialliseksi tappioksi 4 biljoonaa dollaria. Viime viikkoina jotkut tarkkailijat ovat otaksuneet, että Yhdysvaltain asuntomarkkinoiden alamäki on ohi ja että markkinapohja on nähty. He ovat väärässä.
Maaliskuussa uusien asuntojen määrä romahti yli 10,8 prosentin edestä rakennussektorilla. Käytännössä nyt valmistuu uusia asuntoja 510 000 yksikön vuositahtia. Vauhti on toiseksi alhaisin vuosikymmeniin ja liki puolet maaliskuun 2008 vertausluvusta. Samalla ulosmittaukset ovat nousseet dramaattisesti ensimmäisellä vuosineljänneksellä. Nyt markkinoiden odotetaan vakautuvan entistä alhaisempiin pohjalukuihin.
Vihreätä vihreälle sektorille
Positiivisin valomerkki länsimaisilla kiinteistömarkkinoilla on se, että globaali lama ja luottopula ei juuri ole pysäyttänyt vihreiden kiinteistöjen kysyntää. Viime vuonna LEED-sertifioitujen projektien määrä kaksinkertaistui USA:ssa. Viimeisten kahdeksan vuoden aikana sertifioitu lattiapinta-ala on kasvanut 25 kertaa nopeammin kuin USA:n kaupalliset kiinteistömarkkinat ylipäätään.
Vihreiden kiinteistömarkkinoiden jatkuva kasvu kertoo paljon uusista trendeistä, kun nykyhetken nihkeä talouskasvu kääntyy uuteen nousuun.
Dan Steinbock on India, China and America -instituutin kansainvälisen liiketoiminnan tutkimusjohtaja.
(17.4.2009)