Etusivu

Palvelualueet

Asunto-, toimitila- ja rakennuttajaliitto RAKLI ry
Annankatu 24, 2. krs.
00100 Helsinki FINLAND
Puh. +358 9 4767 5711
Faksi +358 9 4767 5700


Palaute | Laskutusosoite

Etusivu > Uutiset > Uutisia RAKLIsta > 20091102 ARA

ARA-rakennuttamisen osaamiselle on nyt kysyntää

Asunto-, toimitila- ja rakennuttajaliitto RAKLI ry, Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus ARA ja Rakennuttajatoimistojen liitto RTL ry järjestivät 2.11. täsmäkoulutuksen ARA-rakennuttamisesta. RAKLIn toimitusjohtaja Helena Kinnunen avasi tilaisuuden toteamalla, että kysyntää ARA-rakennuttamisen opastukselle näyttää olevan, kun sali oli ääriään myöten täynnä. ARA-rakennuttaminen on nyt erityisen ajankohtaista, kun vapaarahoitteinen asuntorakentaminen ei vedä ja kiinnostusta tuetun tuotannon tekemiseen riittää. Yhteistyötilaisuuden tarkoituksena oli antaa lisätietoa ARAn toimintamalleista ja rohkaista uusia osaajia perehtymään prosessin eri vaiheisiin.

Ylijohtaja Hannu Rossilahti ARAsta kertoi, että hyvän taloudellisen suhdanteen aikana oli pitkään melko hiljaista ARA-rakennuttamisessa. Tämä on vähentänyt myös rakennuttajien ARA-osaamista, josta nyt olisi kova kysyntä.

Jatkossa tavoitteena olisi se, että yleishyödyllisyyslainsäädäntöä saataisiin kehitettyä niin, ettei rajuja vaihteluita tuotannossa tulisi suhdanteiden mukaan. Näin osaaminen pysyisi korkealla tasolla koko ajan ja kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja olisi tarjolla. Lähes puolet ARA-tuotannosta rakennetaan nyt pääkaupunkiseudulle ja lopputuotantokin keskittyy kasvukeskuksiin. Erityisryhmille käynnistyy kohteita ympäri Suomen.

ARA-projekti edellyttää huolellista suunnittelua

Rakennuttamisjohtaja Martti Polvinen ARAsta kertoi tarkemmin ARA-prosessista. Hän esitteli sen eri vaiheet ja kertoi rakennuttajan tehtävistä. Polvinen korosti, että noin viisi porrasta ARA-prosessiin tulee väkisinkin kuulumaan. Rakennusprojekti on aina sen verran pitkäkestoinen, että muutoksia ehtii sen aikana tapahtua ja tarkistuksia tarvitaan niin tuen antajan kuin tuen saajankin puolelta. Jotta hanke etenisi sujuvasti, on tarveselvitys tehtävä huolellisesti heti hankkeen alussa. Tämä koskee etenkin erityiskohteita, joissa rakennuttajan on pyrittävä varmistamaan myös tulevien käyttäjien halu ja kyky maksaa tarjotuista palveluista. Polvinen myös muistutti siitä, että rakennuttajien ja rakentajien pitää olla erityisen huolellisia yhteiskunnallisten velvoitteidensa täyttämisessä, kun kyseessä on valtion tukema hanke.

Asuntotarjontaa pieni- ja keskituloisille

Tilaisuudessa kuultiin myös rahoituspäällikkö Markku Ahon esitys ARA-hankkeiden rahoituksesta ja maksuliikenteestä. ARAn yliarkkitehti Pertti Vesanto puhui asuntosuunnittelusta. Lähtökohtana valtion tukemassa tuotannossa on se, että saataisiin asuntotarjontaa pieni- ja keskituloisille - kohteiden pitää olla toimivia ja kohtuuhintaisia. Suunnittelunohjauksella on ARA-tuotannossa suuri merkitys. Rakennuttamisjohtaja Martti Polvinen kertoi myös ARA-hankkeen kilpailuttamisesta ja kustannuksista.
Yhteisenä viestinä ARAsta välitettiin se, ettei rakennuttaja ole hankkeissaan yksin. ARA antaa ohjeita sekä kirjallisesti että hankekohtaisesti. Vuosittain julkaistaan esimerkiksi opas Ohjeet tuen hakijoille ja kunnille. Kirjallisten ja nettiohjeiden lisäksi myös hankkeiden aloituskokoukset ja työpajat ovat mahdollisia. Näitä käytetään useimmiten silloin, kun kyseessä on erityisryhmälle suunnattu kohde. RAKLI, ARA ja RTL kiittävät osallistujia kiinnostuksesta ja järjestävät tulevaisuudessa lisää vastaavia koulutuksia, jos niille riittää kysyntää.

Tilaisuuden aineistot löytyvät tästä
Aineiston lukemiseen vaadittavat tunnukset löytyvät osallistujille 3.11.2009 lähetetystä sähköpostiviestistä.