Etusivu

Palvelualueet

Asunto-, toimitila- ja rakennuttajaliitto RAKLI ry
Annankatu 24, 2. krs.
00100 Helsinki FINLAND
Puh. +358 9 4767 5711
Faksi +358 9 4767 5700


Palaute | Laskutusosoite

Etusivu > Uutiset > Uutisia RAKLIsta > 20110203coresma

Coresma ja RAKLIn Toimitilapäivä valottivat tulevaisuuden ekotehokkaita työympäristöjä

Toimitilajohto kokoontui 2.2.2011 noin 600 hengen voimin Helsingin Wanhaan Satamaan monipuoliseen Coresma-tapahtumapäivään, jonka järjestelyihin myös RAKLI pääyhteistyökumppanina osallistui. Aamupäivällä tarjolla oli kutsuvierastilaisuuksia sekä toimitilojen energiatehokkuustoimenpideohjelman, TETSin, julkistus. Iltapäivällä tulevaisuuden työympäristöjen kehitystä pohdittiin kahdessa seminaarissa: RAKLIn Toimitilapäivässä sekä illan huippuseminaarissa.

RAKLI, TEM ja Motiva julkistivat 2.2. Kiinteistöalan energiatehokkuussopimukseen liittyvän Toimitilojen toimenpideohjelman, joka oli Suomen erittäin kattavan sopimusjärjestelmän viimeinen puuttuva palanen. Samalla siihen liittyi 15 edelläkävijäyritystä, joiden omistamat kiinteistöt edustavat noin puolta ohjelman piiriin potentiaalisesti kuuluvista toimitilakiinteistöistä. Teollisuusneuvos Sirkka Vilkamo työ- ja elinkeinoministeriöstä totesi puheenvuorossaan, että EU-maiden yhteisten, vuoteen 2020 ulottuvien energiasäästötavoitteiden saavuttamisesta ollaan vielä melko kaukana ja lisää toimenpiteitä tarvitaan koko ajan. On muun muassa näköpiirissä, että energiapalveludirektiivin lisätään sen päivityksen yhteydessä säädöksiä kiinteistönomistajien ja vuokralaisten yhteistyöstä. Sopimukseen liittyneet yritykset kiittelivät hyvää ympäristöjohtamiseen saamaansa työkalua, joka osoittaa toimijoiden olevan säästötoimissaan tosissaan ja mahdollistaa myös viestinnän niin asiakkaille, omistajille kuin henkilöstöllekin. Ylitarkastaja Heikki Väisänen TEM:stä kiitti kaikkia valmistelutyöhön osallistuneita noin 500-600 tunnin työpanoksestaan TETS:n hyväksi ja muistutti, ettei lainsäädännön keinoin edes olisi ollut mahdollista saada aikaan yhtä kattavaa toimenpidelistaa.

Tulevaisuuden työtilat joustavat, palvelevat ja ovat ekotehokkaita

RAKLIn Toimitilapäivä käynnistyi Elisan toimitilajohtajan Jari Salon tulevaisuuden työympäristöjä käsitelleellä puheenvuorolla. Salo kertoi Elisassa vuodesta 1995 kehitellystä monitilakonseptista ja totesi, että aivan viime vuosina teknologinen kehitys on vienyt työskentelytapojen kehitystä aimo harppauksen eteenpäin. Esimerkiksi etätyö ja -neuvotteluratkaisut ovat helpottaneet huomattavasti maantieteellisten haasteiden voittamista. Keskeistä työympäristön onnistuneessa kehittämisessä on Salon mukaan eri tukitoimintojen, kuten tila-, henkilöstö- ja tietohallinnon saumaton yhteistyö. Toimivat ratkaisut ovat aina yrityskohtaisia. Salon mukaan Elisassa on oltu erityisen tyytyväisiä siihen, että monitilakonseptilla on saavutettu aidosti tarkoituksenmukainen ja joustava työympäristö.

Technopoliksen toimitusjohtaja Keith Silverang kertoi Toimitilapäivän osallistujille, miten luodaan menestyvä toimitilakonsepti. Avaimena onnistumiseen hän piti yrittäjähenkisyyttä, asiakkaan odotukset ylittävää palvelua ja kasvun hakemista niin toimitilojen tarjoajalle kuin asiakkaillekin. Technopolis on kasvanut pienestä pohjoissuomalaisesta toimijasta monikansalliseksi ketjuksi Silverangin mukaan erikoistumisen ansioista. Yritys on keskittynyt vahvuuksiinsa: innovaatioympäristöihin, laadukkaisiin palveluihin ja kasvuun. Keith Silverang totesi maantieteellisen kasvun olleen heille palvelujen rönsyilyä toimivamman taktiikan. Hän painotti, että kriittisiä palveluja ei pidä ulkoistaa, vaan kontrollin ja henkilöstön motivoinnin vuoksi ne on syytä pitää omissa käsissä.

Toimitilapäivän viimeisinä puhujina esiintyivät Country Manager Jani Winter HP:ltä ja johtaja Mika Martola ISS:ltä. He kertoivat, kuinka HP:n toimitaloon hankittiin Suomen ensimmäinen kultatason LEED-sertifikaatti olemassa olevalle rakennukselle. Winter sanoi, että avain tähän kansainväliseen ympäristöluokitukseen yltämiselle oli se, että asia koettiin yrityksen johdossa tärkeäksi ja sen saavuttamiseen oli mahdollista panostaa. Kohti monia eri ekotehokkuuden osa-alueita arvioivaa luokitusta pyrittiin muun muassa tekemällä talotekniikan säätöjä, korjausinvestointeja ja hiomalla palvelusopimuksia. Mika Martola kertoi, että palveluntoimittajan näkökulmasta LEED-hanke on ollut hieno mahdollisuus oppia uutta ja kehittää omia prosesseja ja toimintatapoja entistä ympäristöystävällisemmiksi. Prosessi on osoittanut jokaiselle työntekijälle, että lopputulokseen voi aidosti itse vaikuttaa ja luultavasti uudet ympäristöystävällisemmät toimintatavat leviävät myös kotikäyttöön.

Toimitilapäivän lopuksi julkistettiin Suomen Kauppakeskusyhdistyksen Vuoden kauppakeskus -kilpailun finalistit: Jyväskylän Forum sekä Espoon Iso Omena ja Sello. Kilpailun voittaja julkistetaan 2.3.2011. Finalistien tarkempi esittely löytyy Kauppakeskusyhdistyksen sivuilta.

Katse toimisto-, teollisuus- ja liiketilojen tulevaisuuteen

Coresman huippuseminaarin avaukseksi johtaja Juha Lemström Senaatti-kiinteistöistä pohti ekotehokkuuden vaikutuksia kiinteistöliiketoimintaan. Hän totesi, että katseet kohdistuvat tiukasti kiinteistö- ja rakentamisalaan, kun puhutaan kansallisista energiansäästötavoitteista, koska kiinteistöjen osuus kulutuksesta ja hiilidioksidipäästöistä on niin suuri. Erityisesti julkinen sektori on sitoutunut toimimaan ekotehokkuuden edelläkävijänä ja ratkaisuja tehokkaampien tilojen kehittämiseen etsitään kuumeisesti. Lemström korosti käytön tehostamisen ja tilatehokkuuden merkitystä, koska olemassa olevaa kiinteistökantaa ei hetkessä muunneta nollaenergiatasoon käytössä olevilla resursseilla, eikä se edes olisi taloudellisesti järkevää. Nopeampia tuloksia saadaan aikaan muilla konsteilla kuin korjausrakentamisella.

Nordean toimitilajohtaja Juha Olkinuora esitteli toimistokonseptin onnistumisen edellytyksiä virtuaalisesti videon välityksellä. Esitystapa osoitti hienosti, että teknologia vähentää läsnäolon merkitystä ja toimiva kohtaaminen voidaan järjestää muutenkin. Nordeassa on kehitetty erilaisia toimitilakonsepteja eri tarpeisiin. Suunnitteluun on otettu laajasti mukaan työntekijöitä eri tiimeistä ja yhteistyön tuloksena ovat syntyneet standardoidut ratkaisut. Toimistoissa on panostettu joustavuuteen ja esimerkiksi knowledge sharing -alueisiin. Konttoreiden luonne on viime vuosina suuresti muuttunut nettipankkien myötä ja niistä on kehitetty entistä myyvempiä asiakaspalveluympäristöjä, jotka tarjoavat positiivisia kokemuksia. Kestävän kehityksen huomioimiseen työkaluja tarjoavat esimerkiksi ympäristöluokitustyökalut, kuten LEED.

Project Director Jukka Packalén Metso Automationista sai vastattavakseen kysymyksen siitä, investoiko teknologiateollisuus vielä Suomeen. Hän totesi, että kyllä silloin, kun se on strategisesti järkevää. Metso Automation esimerkiksi rakentaa parhaillaan Vantaalle uutta tehdasta, joka palvelee eurooppalaisia asiakkaita ja toimii yrityksen osaamisen ja kehitystoiminnan kotipesänä yhdessä Roihupellon toimintojen kanssa. Kotimaan tilojen rinnalla tarvitaan kuitenkin myös tuotantotiloja lähellä kasvavien markkinoiden asiakkaita. Tilaratkaisuissa punnitaan siis osaamis- ja logistiikkanäkökulmia siten, että ne yhdessä palvelevat asiakkaita parhaalla mahdollisella tavalla.

Iltatilaisuuden viimeisenä puhujana oli vuorineuvos Kari Neilimo, joka provokatiivisesti pohti tarvitaanko enää myymälöitä, kun asiakkaat siirtyvät verkkokauppoihin. Hän totesi, että nykyinen vallitseva käytäntö, jossa asiakas tulee myymälään ja hoitaa itse logistiikkaketjun viimeisen lenkin kotiin, muuttuu tulevaisuudessa radikaalisti. Neilimo arvioi, että eniten rakennemuutos tulee koskettamana hypermarketteja, ei niinkään lähipalveluja tarjoavia kauppoja. Visiona on, että kaupan muutos tulee tapahtumaan myymälöistä kohti terminaalien rakentamista, kun kauppa tulee tietokoneen ruudulla asiakkaan kotiin.

Huippuseminaarin lopuksi Toimitilajohtamisen yhdistys - FIFMA palkitsi Vuoden toimitilajohtajana Kari Virran ISS Palveluista.

RAKLIn Toimitilapäivän esitykset ovat jäsenten käytettävissä jäsensivuilla, joiden tunnuksia voi tiedustella osoitteesta rakli(at)rakli.fi.